Ağustos sayısı çıktı: ‘Kenar mahallede bir pazar günü’
Ağustos sayısı çıktı: ‘Kenar mahallede bir pazar günü’

Ağustos sayısı çıktı: ‘Kenar mahallede bir pazar günü’

Yeni e dergisi Ağustos ayında 10. sayısına ulaştı. Yeni sayı şiirler, öyküler, sanatın ve edebiyatın farklı dallarından yazılarla dolu. Dosya başlığı ise “Boş Pazar”.

Aylık kültür, sanat, edebiyat dergisi Yeni e’nin Ağustos sayısı bayilerde. Derginin kapağında Ahmet Erhan’ın Kenar Mahallede Bir Pazar Günü şiirinden dizeler okuru karşılıyor: “Kenar mahallede bir pazar günü / buğulanır toprak yol ve damlar // çamaşırlar hışırdar avlularda / bayrakları gibi fukaralığın.” Kapak resmi yine Solmaz Aksoy imzasını taşıyor. Derginin “Bir pazarımız var” başlıklı sunu yazısında aynı şiirin sonu hatırlatılıyor: “Kenar mahallede bir pazar günü / Böyle başladı nasıl biter kimbilir.”

Yeni e’nin bu ayki dosyası sadece yazılara yer vermiyor, şiir ve öyküleri de sayfalarına taşıyor. Dosya konusu Boş Pazar. Adnan Özyalçıner ile Arzu Erkan’ın öyküleri, Çinli şair Xie Xiangnan’ın bir şiirinin çevirisi hafta tatili temasını işliyor. “Boş Pazar“, aynı zamanda Özyalçıner’in öyküsünün adı. Dosyanın diğer yazarları Bülent Falakaoğlu, Fırat Turgut, Mehmet Türkmen, Barış Avşar, Şenay Aydemir, Erdem Aksakal, Murat Özveri, Nurgül Özlü.

Eleştiriler, söyleşiler, incelemeler

Derginin ilk eleştirisi, Fi dizisi hakkında, Çağdaş Günerbüyük imzasını taşıyor. Onur Bakır, Sennur Sezer şiirinde emek yazılarına bu ay da devam ediyor. George Grosz ve Dada, Altay Ömer Erdoğan’ın yazısının konusu. Hakkı Özdal, Sened-i İttifak ile başlayan “200 yıllık hesaplaşma”ya dair yazdı. Melike Belkıs Aydın’ın bu ayki söyleşisi öykücü Bora Abdo. Bedrettin Cömert’in eleştirileri, Ayşegül Tözeren’in kaleminden bu ayki Yeni e’de.

Cumhuriyet’in ilk yıllarından başlayarak, Türkiye heykelciliğinin Nazizm ile imtihanını Koray Demir yazdı. John Steinbeck’in Ben Bir Devrimciyim kitabında topladığı makaleleri, Mithat Fabian Sözmen’in yazısının konusu. Fransa’da yaşayan Amudeli yazar Fawaz Husên ile yapılan söyleşi, Narin Yükler imzasını taşıyor. Kadir Yüksel yazar Samim Kocagöz’ü, İdris Ersan Küçük müzisyen Apolas Lermi’yi, Feride Bilgin Timsah oyununu yazdı.

Dünyanın dört bir yanından şiirler

Derginin ilk şiiri Amerikalı şair Philip Levine’e, çevirisi Sevi Emek Önder’e ait. Dünyanın farklı yerlerinden şairler ilk kez Türkçeye çevrilen şiirleriyle Yeni e’nin Ağustos sayısında yer alıyor. Filistinli şair Marwan Makhoul’un şiirini Neşe Yaşın, Çinli şair Xie Xiangnan’ın şiirini Yaprak Damla Yıldırım, Andreas Karakokinos’un şiirini Lale Alatlı çevirdi. Yeni e’nin diğer şairleri Baht, Önder Karataş, İdris Sezgin, Ziya Boz, Gökhan Taner Günsan, Nafia Akdeniz, Âba Müslim Çelik, Levent Karataş.

Ağustos ayının öykücüleri Adnan Özyalçıner, Arzu Erkan, Firuze Engin, Kazım Bulut, Ulaş Başar Gezgin. Esin Erdem, Firuze Engin, Solmaz Aksoy dergide çizimleriyle yer alıyor. Yeni e, birçok kitapçı, zincir mağaza, market ve büfede.