Kadınlığın Tehciri
Kadınlığın Tehciri

Kadınlığın Tehciri

“Kimsesizlerin cenaze törenlerinde üç kişi olur. Cenaze hizmetleri görevlisi, külleri savuran mezarlık görevlisi ve bir şair.”

Yeni e, Eylül sayısında bu satırların yer aldığı “Kimsesizlerin şairleri” ve hemen ardından gelen “I.M. Hanım’ın uğurlanışı” Joke Timmermans ve Peter Mangel Schots imzalı iki içerikle açılıyor. Hollanda ve Belçika’da her yıl ölen onlarca kimsesiz için ‘Yalnız Uğurlama’ projesini anlatan mini dosya şaşırtıcı ve sarsıcı…

Derginin ana dosyası ise “Kadınlığın Tehciri” başlığı altında

“Kapitalist önceliklerin İslami referanslarla uyumlulaştırılarak hayata geçirildiği sermaye birikim modeline tekabül eden ve 16 yıldır adım adım inşa edilmeye çalışılan yeni toplumsal cinsiyet rejimi”ne odaklanıyor. Dosyanın yazarları Nuray Sancar, Şahika Yüksel, F. Ceren Akçabay, Erdal Doğan, Burcu Karakaş, Sevda Karaca, Kıvılcım Turanlı ve Özlem Ergun.

Tarık Güney imzalı “Erdoğan’ın ‘İslam içi laikliği’ keşfi” başlıklı yazı ise iktidarın İslam’a “Arap-olmayan bir yorum katan” İmam Maturidi’yi ‘keşfi’nin kronolojisini seriyor.

“Plastik nasıl sanat oldu?” Ali İhsan Ökten’in kaleminden başlığının hakkını veren yazıyı, Kavel Alpaslan imzalı “Sovyetler’den gelen Nasreddin” yazısı takip ediyor. Yazının konusu Kor Kitap’tan yayınlanan Leonid Solovyov’un “Huzur Bozan Nasreddin” kitabı.

Yeni e daha sonra edebiyatımıza dair üç yazı ile devam ediyor: Edip Cansever’i anlatan “Cansever’in Şiirbolero’su” Hakan Cem, “Cansever şiirinin görsel dünyası” M. Zaman Saçlıoğlu imzalı… Abidin Dino’nun yönetiminde yayınlanan ‘Küllük’ dergisinin hikâyesini anlatan “Türkiye edebiyatında tasfiye” ise C. Hakkı Zariç’e ait.

Yeni e’nin Eylül sayısında ayrıca, Hasan Cömert’in Anna Seghers’in romanından uyarlanan Transit filmini anlattığı “Hayaller ve hayaletler”, Şeyhmus Diken’in “Mıgırdiç Margosyan’a sordunuz mu?”, Ferhat Uludere’nin “Samimiyeti özlüyorum”, Yasin Durak’ın “Nefretin çağrısı” yazıları yer alıyor.

Adnan Özyalçıner, Haydar Sancar ve Meryem Demir öyküleri; Yelda Eroğlu tefrika romanı; Nihat Ateş, İbrahim Tığ, A. Nail Deniz, Nisa Leyla, Āba Müslim Çelik, Senem Gökel, Ümit Özkan, Batuhan Bozca, Gökhan Taner Günsan ve Tolis Nikiforou şiirleri; Berna Yangın, Esra Enis, Vahit Akça ve Kürşat Zaman çizimleriyle Yeni e’ye katılıyor.