NİSAN YENİ E’SİNDEN
NİSAN YENİ E’SİNDEN

NİSAN YENİ E’SİNDEN

yenie_kapak_nisanAylık kültür sanat edebiyat dergisi Yeni e’nin Nisan sayısı bayilerde. Derginin sayfalarında mizah ve iktidar dosyasının yanı sıra, sanatın farklı dallarından eleştiriler, tarihi ve güncel yazılar, öyküler, şiirler yer alıyor.

Yeni e 6. sayısının kapağında Tevfik Fikret’in Tarih-i Kadim şiirinden şu dizelere yer veriyor: “Hadi gidin tarih korusun sizi, / -haydutlara en iyi sığınaktır gece- / gidin yok olun siz de o mezarlıkta.” Kapaktaki özgün resim ise, daha önceki aylarda olduğu gibi Solmaz Aksoy imzasını taşıyor.

“Güle güle” başlıklı dosya, mizah ve iktidar üzerine yazılardan oluşuyor. İslamcı mizah, diktatöre gülme başlıklarının yanı sıra, II. Abdülhamid döneminden Gırgır’a mizah dergileri, Şair Eşref ve Ümit Yaşar Oğuzcan gibi heccavlar, dosyada ele alınan konular arasında. Yazarlar Koray Demir, Hakkı Özdal, Şeref Bilsel, Barış Avşar, Cihan Demirci, Ulaş Başar Gezgin, Engin Ergönültaş, Koray Tarhan.

Yeni e’nin ilk yazısı “Kâğıt Korkusu” başlığını taşıyor. C. Hakkı Zariç, tarih boyunca iktidarda korku yaratan yazılı kâğıdın serüvenini matbaadan önce kazınan parşömenlerden yakılan kitaplara özetliyor. Yazı, kapanan Mesele dergisinin eski sayılarının geri dönüşüme kabul edilmemesine bağlanarak sona eriyor.

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un 20 Nisan’a kadar sürecek olan “Ezoterik İllüzyonlar” sergisini Meliha Sözeri kaleme aldı. Nazım Dikbaş’ın yazısı Tan Cemal Genç ile Linda Herzog’un sergisi “Dört Göz” üzerine.

Ekinsu Devrim Danış, Manderlay filminden yola çıkarak liberalizmin sahte özgürlüğünü konu ediniyor.

Sadık Aytekin’in Paylaşmalar başlıklı yazılarının ilki derginin bu sayısında.

80 yaşına ulaşan Doğan Hızlan’la ilgili “Eleştirinin aristokratı” başlıklı yazısında Sabit Kemal Bayındıran, Hızlan’ın farklı şairlere yaklaşımını inceliyor.

Yeni e sayfalarında yer alan edebiyat eleştirileri arasında Sevi Emek Önder’in Vüs’at O. Bener ve Nazlı Yıldırım’ın İlhan Çomak yazıları bulunuyor. Elif Benan Tüfekçi, Zeynep Kaçar’ın Kabuk romanını, Sibel Öz ise Muzaffer Kale’nin öykü kitabı Sabahın Bir Devamı Vardı hakkında yazdı.

Ayşegül Tözeren’in Ali Lidar şiirini konu aldığı yazısının çarpıcı başlığı şöyle: “Orji bitti, şimdi ne yapacağız?”

Ayrıca Dağhan Irak, Hüseyin Köse ve Nalan Çelik de dergide yazılarıyla yer alan diğer isimler.

Şiirleriyle Yeni e’nin Nisan sayısında yer alan şairler Refik Durbaş, Mustafa Köz, baht, Altay Öktem, Ahmet Çakmak, Murat Atıcı, Gülçin Sahilli, Levent Karataş, Barış Acar, Nilgün Emre, Salih Çınar Han, Zeliha Cenkci, Can Acer, Önder Karataş, Emrullah Alp. Son sayının öykücüleri Adnan Özyalçıner, Onur Çalı, Önder Birol Bıyık, Mehmet Şen, Münire Çalışkan Tuğ, Derya Derya Yılmaz, Mehmet Sürücü. Esin Erdem, Firuze Engin, Solmaz Aksoy ise çizimleriyle dergide yer alan isimler.