Haziran 2017: Sennur Sezer Yeni e’de

Yeni e’nin Haziran sayısının kapağında okuru Sennur Sezer, karşılıyor. “Ehvenişer” dosyası, edebiyat, sanat ve kültür yazılar, öyküler, şiirlerle dolu Yeni e’nin 8. sayısı, bayilerdeki yerini aldı.

Aylık kültür, sanat, edebiyat dergisi Yeni e’nin Haziran sayısının kapağında, yine Solmaz Aksoy imzalı bir resim var. Üzerinde Sennur Sezer’in Akşam Türküsü’nden şu dizeleri: “Dünyaya saldığım türkü / Sular aktıkça durulur / Bozuk yapılar yıkılır / Çürür sarı yaprak gibi / Hadi kendini yen hadi kendini“.

Derginin ilk sayfalarında Sennur Sezer şiiriyle ilgili iki inceleme ve Adnan Özyalçıner’in “Sennur’la konuşmalar” yazısı bulunuyor. “Sennur Sezer şiirinde emek” üstbaşlıklı yazının yazarı Onur Bakır, Sezer şiirinde emeğin ve emekçilerin izini sürmeye devam edecek. Nilüfer Altunkaya’nın yazısı ise Sennur Sezer şiirinde kadınlara dair.

Dosya: ehvenişer

Yeni e’nin sunusu, Aksoy’un kapaktaki resmine göndermeyle “Bir adım öne” başlığını taşıyor. Derginin ehvenişer konulu dosyası “Ehvenişer, seçeneksiz ve çaresiz kalmanın sloganıdır ve yalnızca duruma boyun eğme, teslim olma anlamına gelmektedir” diyen Aydın Çubukçu’nun yazısıyla başlıyor. Dosyada Hakkı Özdal, Dağhan Irak, Çağdaş Günerbüyük yazılarıyla yer alıyor.

Edebiyat tartışmaları

Ayşegül Tözeren’in başlığında “Öykü kafaya düşen elma mıdır?” diye soran yazısı, Hece Öykü dergisinin öykü soruşturması dolayısıyla muhafazakâr yazarların edebiyat algısını tartışıyor.

Zeki Coşkun’un Orhan Kemal’in Murtaza’sı ve hayattaki paralelliklerine değinen yazısı, Asya Tipi Demokrasi kavramını da tartışmaya dahil ediyor.

Melike Belkıs Aydın, Mehmet Erte ile bir söyleşi yaptı. Kürt Ermeni masalları Aşiq û Maşûq‘u Hüner Aydın, Behçet Çelik’in Yolun Gölgesi kitabını Sibel Öz yazdı.

Yeni kitapların yanında Nihat Ateş’in A. Kadir ve Kadir Yüksel’in Bekir Yıldız yazıları da derginin sayfalarında. Gülce Başer’in şiirin dönemlerini incelediği yazılarının sonuncusu küçük İskender hakkında.

Sinemadan evrime

İki sinema yazısından Ekinsu Devrim Danış imzalı olanı, klasik işçi filmlerinden İşçi Sınıfı Cennete Gider hakkında. Ben Senin Zencin Değilim belgeseline dair bir yazı da, Mithat Fabian Sözmen imzasını taşıyor.

Sadık Aytekin’in Paylaşmalar’ı Viyana ile devam ediyor.

Yeni bir kitabı çıkan Catharine MacKinnon’ın kadın politikalarına katkısı, Gülcan Kılıç Karaca’nın yazısında ele alınıyor.

Evrimsel psikolojinin mitleri hakkındaki, Ulaş Başar Gezgin’in bu alandaki yazılarının sonuncusu, Neo-liberal Genetik kitabı üzerine.

Öyküler ve şiirler

Dergide şiirleri yayımlanan şairler, Sennur Sezer, baht, Gülsüm Cengiz, Levent Karataş, Altay Ömer Erdoğan, Yaprak Damla Yıldırım, Önder Karataş, Ziya Boz, Zeliha Cenkci, Çağın Özbilgi, Asım Gönen, Salih Çınar Han, Can Acer.

Münire Çalışkan Tuğ, Mehmet Sürücü, Mesut Akatay, Önder Birol Bıyık ve Ercan Koç’un öykülerinin yanı sıra, Fahri Erdinç’in bir öyküsü, el yazısıyla yaptığı düzeltmelerle yayımlanıyor.

Esin Erdem, Firuze Engin, Solmaz Aksoy dergide çizimleriyle yer alıyor.